Oczyszczanie skóry twarzy – o mleczkach, mydłach i syndetach

Jaki jest najbardziej powszechnie popełniany błąd kosmetyczny? Niestety, jest to sprawa całkowicie podstawowa – brak lub niewłaściwy demakijaż. Brak czynności oczyszczania skóry oznacza dla skóry brak regeneracji w godzinach snu, które są dla skóry największym sprzymierzeńcem. W trakcie snu skóra odpoczywa, składniki aktywne są lepiej dystrybuowane, natomiast zgodnie z najnowszymi badaniami, prawdopodobnie dochodzi również do większej aktywności fibroblastów i produkcji włókien elastycznych i kolagenu w skórze. Pod osłoną nocy komórki skóry rozprawiają się ze starymi włóknami elastyny za pomocą enzymu elastazy oraz „zużytego kolagenu” za pomocą m.in. kolagenazy i produkują nowe.

Jednocześnie zachodzi zjawisko keratynizacji czyli ciągłego złuszczania się keranocytów, które w końcowej fazie zamieniają się w martwe komórki czyli korneocyty. Cały proces trwa około 2 tygodni, ale aby był wydajny musi łączyć się z odpoczynkiem skóry od szkodliwych warunków zewnętrznych i innych czynników drażniących skórę.

Przykre skutki braku odpowiedniego oczyszczania skóry

Samo pojęcie demakijażu jest odrobinę zbyt ogólne. Demakijaż wykonujemy bowiem wieczorem, a rano czynność tą powinno nazywać się zmywaniem lub oczyszczaniem skóry. Jest to jedna z żelaznych zasad nie tylko pięknej, ale również zdrowej skóry. Co dzieje się bowiem, jeśli makijaż zostawimy na noc? Otóż, w większości podkładów i fluidów w składzie znajdują się składniki drażniące skórę – silikony, barwniki, silne konserwanty, parabeny czy lanolina. Makijaż oczywiście stopniowo „wyciera się” w ciągu dnia, jednak część cząsteczek kosmetyków do makijażu zostaje na powierzchni skóry.  W ten sposób dochodzi do zatykania porów, zaburzeń w składzie warstwy wodno-lipidowej oraz pH skóry. Jeszcze częściej mamy do czynienia ze zwykłymi podrażnieniami objawiającymi się małymi czerwonymi krostkami.

Proces demakijażu i codziennej pielęgnacji w ramach zmywania skóry

Brud na powierzchni skóry składa się głównie z sebum, złuszczonych korneocytów, kurzu, składników potu (m.in NaCl), bakterii i ich produktów metabolicznych oraz innych składników (np. właśnie resztek składników make-up’u). Aby usunąć brud należy używać kosmetyków zawierających tzw. środki powierzchniowo czynne, które są chemicznym układem substancji jonowych lub niejonowych. Substancje te łączą się w rozmaite skomplikowane układy tzw. micelle kosmetyczne na zasadzie przylegania do siebie hydrofobową (lipofilową) częścią cząsteczki (w fazie olejowej substancji) pozostawiając na zewnątrz hydrofilową główkę (w fazie wodnej).  Środki powierzchniowo czynne działają na różne zabrudzenia skóry, elementy lipofilowe łączą się z brudem pochodzenia tłuszczowego i olejowego, dzięki czemu mogą zostać spłukane ze skóry za pomocą wody. Proces ten nazywa się dyspergowaniem lub emulgowaniem cząsteczek brudu i tłuszczu z powierzchni skóry.

Środki powierzchniowo czynne działające w kosmetyku nie są jednak dla skóry obojętne. Podczas zmywania brudu dochodzi bowiem do kilku zjawisk chemicznych, które zmieniają skład płaszcza hydrolipidowego skóry oraz kwaśnego pH, które chroni skórę przed działaniem bakterii. Ponieważ środki powierzchniowo czynne (spc) zawierają elementy lipofilowe, oznacza to, że tworzą wiązania chemiczne z substancjami tłuszczowymi i tym samym przyczyniają się do wymywania lipidów z bariery lipidowej skóry oraz warstwy rogowej, co jest ubocznym zjawiskiem niekorzystnym. To z kolei przyśpiesza TEWL czyli przeznaskórkową utratę wody przyczyniając się do wysuszenia skóry. Trochę przewrotnie możemy tutaj zacytować porzekadło, zgodnie z którym „częste mycie skraca życie” – nadmierne wymywanie lipidów ze skóry oraz oddziaływanie środkami myjącymi o zasadowym pH ma szkodliwy wpływ na skórę, jej florę bakteryjną oraz zdolności ochronne warstwy okluzyjnej.

Niekorzystny wpływ spc jest obserwowany również w oddziaływania na korneocyty i enzymy obecne w warstwie rogowej, co częstokroć powoduje podrażnienia i reakcje alergiczne, a nawet stany zapalne. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że każdy rodzaj skóry ma swoje określone właściwości i wymaga innych środków myjących. Inny skład płaszcza wodno-lipidowego ma skóra sucha, inną tłusta. Cera wrażliwa, trądzikowa, naczyniowa, z trądzikiem różowatym czy mieszana ma dodatkowo problem z podrażnieniami i niestety niestabilną równowagą hydrolipidową i bakteryjną na powierzchni skóry.

Środki myjące – mydła, substancje mieszane tzw. combo i syndety

Najbardziej popularnymi środkami myjącymi są mydła. Mydła występują w formie kostek lub mydeł w płynie. Ich pH jest zawsze zasadowe – wynosi więcej niż 8,5. Poniżej tej wartości wytwarzają się wolne kwasy tłuszczowe, które działają silnie drażniąco na skórę. Mydła mają bardzo dużą skuteczność w usuwaniu cząsteczek brudu, jednak ich właściwości drażniące i silne działanie odtłuszczające powodują, że nie są najlepszym rozwiązaniem dla praktycznie wszystkich rodzajów cer, gdyż zaburzają równowagę wodno-lipidową, której odbudowanie zajmuje wówczas kilka godzin.

Combo (z ang. combination bar) czyli preparaty mieszane mają w swoim składzie poza mydłami również środki powierzchniowo czynne. Ich pH jest mniej zasadowe (7,5-8)  i lepiej znoszą twardą wodę. Dobrze usuwają zanieczyszczenia, jednak ich pH również nie dla wszystkich cer będzie odpowiednie. Combo może mieć postać żelu, płynu lub kostki.

Syndety to najnowocześniejsze środki myjące, jakie wytworzyła dotychczas szeroko rozumiana technologia kosmetyczna. Mogą one mieć dowolną formę – płynów, żeli, emulsji i dowolne pH. Zawierają substancje pochodzenia syntetycznego, nie zawierają mydeł. Ich zaletą jest bardzo wysoka skuteczność działania, wadą cena i działanie odtłuszczające w przypadku niektórych układów chemicznych. Nowoczesne syndety zawierają również wkomponowane środki pochodzenia naturalnego.

Mleczka i żele dermokosmetyczne

Produkty myjące do pielęgnacji skóry twarzy występują w formie emulsji lub żelów. Zwykle formuła emulsji mleczka kosmetycznego to O/W czyli substancje tłuszczowe rozpuszczone w fazie wodnej. Dzięki takiemu układowi kosmetyku można osiągnąć efekt mniejszego podrażnienia skóry substancjami zmywającymi brud przy jednoczesnym wykorzystaniu składników aktywnych. Emulsje takie nie zawierają mydeł i substancji drażniących, ich pH jest odpowiednie do rodzaju cery. Mleczka kosmetyczne zwykle nabywa się z tonikiem kosmetycznym, który służy do wyrównania pH skóry po czynności emulgowania tłuszczu. Tonik nie powinien zawierać alkoholu lub tylko jego niewielkie ilości, aby nie podrażniać skóry.

Wśród produktów myjących są również preparaty profesjonalne służące do przygotowania skóry do zabiegów kosmetycznych m.in. kwasów, mezoterapii czy laseroterapii. Przy przygotowaniu skóry do zabiegów z kwasami najważniejsze jest właśnie odtłuszczenie skóry, aby cząsteczki kwasu mogły możliwie najlepiej penetrować skórę. Wówczas w składzie takiego kosmetyku znajdują się naturalne saponiny czyli tzw. naturalne mydła. Istotny jest jednak fakt, że po wykonaniu zabiegu z kwasami, kosmetyczka lub kosmetolog nakłada neutralizator, który powoduje przywrócenie skóry do poprzedniego stanu i przyśpiesza odbudowywanie bariery wodno-lipidowej.

Jak i czym wykonywać demakijaż i oczyszczanie skóry?

Demakijaż należy wykonywać delikatnie, najlepiej za pomocą dwóch wacików kosmetycznych. Zaczynamy od okolic oczu, okrężnymi ruchami starając się nie naciągać skóry wykonujemy ruchy przypominające delikatne dotykanie . Makijaż zmywamy tak długo, aż waciki będą czyste, a następnie substancje zmywamy wodą. Po usunięciu mleczka lub żelu skórę obowiązkowo tonizujemy. Etap zmywania jest bardzo ważny dlatego należy obserwować skórę czy nie reaguje podrażnieniami.

Należy używać zarówno mleczka, toniku, jak i kremów z tej samej serii, dzięki czemu substancje aktywne nie wchodzą ze sobą w kolizję powodując skutki nie do przewidzenia dla producentów kosmetyków. Serie kosmetyczne są tak pomyślane, aby użycie kosmetyków na etapie oczyszczania, tonizowania i aktywnej pielęgnacji (maski i kremy dermokosmetyczne) zawierały składniki aktywne działające synergicznie i spójnie.

Mleczka  i toniki do odpowiednich rodzajów cery:

Delikatne mleczko myjące do demakijażu: PIM-EYE Flash Make-up remover

Mleczko i tonik do cery naczyniowej: Chantarelle RED STOP Couperose
Mleczko i tonik do cery z trądzikiem różowatym: Chantarelle RED STOP Rosacea

Mleczko i tonik do cery mieszanej: Chantarelle Normacell

Żel i tonik do cery tłustej: Chantarelle Ideal Pure (Ekspert Urody 2009)

Mleczko i tonik do cery suchej: Chantarelle Aqua Supply

Mleczko i tonik do cery normalnej: Chantarelle Basic Care

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *