Czym jest PABA ?

Kwas p-aminobenzoesowy w swojej surowej postaci jest białym krystalicznym proszkiem. PABA, bo tak w skrócie nazywa się kwas p-aminobenzoesowy – na pierwszy rzut oka wygląda jak mąka, ale z bliska wyraźnie widać, że składa się z małych kryształów, które swoją strukturą przypominają bardziej cukier lub sól. PABA często występuje w postaci cieczy, która ma złoty kolor i gęstą strukturę, podobną do oleju. W przemyśle określa się go nazwą – kwas 4-aminobenzoesowy.

PABA po raz pierwszy pojawił się w kosmetyce po II wojnie światowej. Badania przeprowadzone w tym okresie wykazały, że substancja ta posiada zdolność do absorpcji promieniowania ultrafioletowego (UVB). Dzięki czemu PABA znajduje swoje zastosowanie jako składnik wielu produktów takich jak np. krem do skóry dojrzałej z filtrem przeciwsłonecznym.

W latach 60-tych podczas spotkań Towarzystwa Dermatologicznego w Australii, lekarze i naukowcy stwierdzili, że stosowanie PABA może przyczynić się do reakcji autoimmunologicznych, w których układ odpornościowy użytkowników zaczynał atakować skórę. Mimo tych pierwszych zarzutów, Amerykański FDA (Food and Drug Administration) zatwierdziło PABA do stosowania jako składnik aktywny w filtrach przeciwsłonecznych oraz innych produktach kosmetycznych takich, jak krem do skóry dojrzałej w stężeniach do 15%.

Jednym z powodów popularności filtrów przeciwsłonecznych PABA jest fakt, że w przeciwieństwie do tlenku cynku, produkty te nie pozostawiają widocznych białych śladów na cerze. Ponadto, budowa chemiczna PABA mu szczelnie przylegać do naskórka. To sprawia, że trudniej jest go usunąć ze skóry podczas pocenia się lub pływania. W rezultacie PABA wymaga rzadszego stosowania podczas ekspozycji słonecznej. PABA jest postrzegany jako składnik aktywny niekompletny, gdyż nie zapewnia ochrony przed UVA. Większość lekarzy i ekspertów od pielęgnacji skóry zaleca stosowanie ochrony przeciwsłonecznej o szerokim spektrum działania, który blokuje zarówno UVA i UVB.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *