Czym jest dermatologia?

Dermatologia to obszar medycyny zajmujący się skórą, czyli utrzymaniem jej w zdrowym stanie i leczeniem chorób występujących na jej obszarze. W zakres dermatologii wchodzi również diagnostyka, leczenie chorób włosów, paznokci i błon śluzowych.

Skóra jest największym organem ciała, o łącznej powierzchni około 1,5-2 m2. Jest to pierwsza linia obrony przed mikroorganizmami i urazami mechanicznymi, często odzwierciedla ogólny stan zdrowia organizmu. Dolegliwości skóry, włosów, paznokci i błon śluzowych są leczone za różnorodnych terapii, które obejmują miedzy innymi histopatologię, immunoterapię, terapię laserową, leki, fototerapię, radioterapię i chirurgię, kosmetyki do cery trądzikowej

Specjaliści dermatolodzy muszą posiadać bogatą wiedzę kliniczną łączącą wiedzę nauk podstawowych oraz wszystkich specjalizacji medycznych. Taka potrzeba wynika z różnorodnego podłoża dotyczącego wielu dermatoz. Dermatolog w wielu przypadkach ogranicza się do konsultacji dotyczących produktów wspomagających walkę z trądzikiem takimi jak leki oraz kosmetyki do cery trądzikowej.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *