Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopie dotyczą około 3% społeczeństwa, są to różnorodne schorzenia od strony klinicznej, zazwyczaj występujące rodzinnie, charakteryzujące się mechanizmem natychmiastowym powiązanym z przeciwciałami IgE.

 

Reakcje uczuleniowe zazwyczaj występują poprzez kontakt wziewny np. z kurzem lub pokarmowy. Atopia najczęściej dotyczy skóry jednak dość regularnie dotyczy błony śluzowej nosa, spojówek oraz oskrzeli. W przypadku skóry z objawami atopii zazwyczaj profilaktycznie stosuje się kosmetyki do cery atopowej, które są dedykowane dla bardzo wrażliwej i delikatnej skóry skłonnej do występowania zmian atopowych. W wielu przypadkach sama profilaktyka w postaci, czyli regularnie stosowanie takiego preparatu jak krem do cery atopowej są niewystarczające i należy rozpocząć kurację leczniczą.

 

W tym celu pierwszym etapem jest przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu rodzinnego ze względu na genetyczne uwarunkowanie tego schorzenia. Bardzo często nasi bliscy mogą przejawiać rozmaite objawy atopii. Najbardziej charakterystycznym i częstym objawem atopii są zmiany wypryskowe, którym towarzyszy silny świąd, który można skuteczne ograniczać stosując kremy do cery atopowej. Pierwsze objawy atopii mogą pojawiać się już w dzieciństwie i utrzymywać się do późnych lat ze względu na charakterystyczny przewlekły i nawrotny charakter choroby. W wielu przypadkach to schorzenie ma charakter samowygasający jednak znacznym ułatwieniem w procesie wyciszania zmian chorobowych są kosmetyki do cery atopowej. Schorzenia atopowe bardzo często są mylone z innymi dermatozami takimi jak łuszczyca, świerzbiączka letnia oraz świerzbiączka objawowa.

 

Jeśli Twoja skóra to cera atopowa – należy pamiętać o kilku ważnych radach:

  • zamień ubrania o szorstkiej i ciężkiej strukturze na delikatne i luźne
  • zmień swoje preparaty na kosmetyki do cery atopowej, które redukują reakcje alergiczne oraz znacznie redukują niektóre objawy
  • unikaj przegrzewania skóry
  • ogranicz ilość kurzu w domu poprzez usunięcie dywanów, wykładzin oraz starych materacy
  • unikaj stresu, stresujące życie jest w stanie znacznie nasilić większość dermatoz
  • pamiętaj aby przemyśleć zakup psa lub kota gdyż wiele zwierząt posiadających obfitą sierść wywołuje różnorodne reakcje alergiczne.

Więcej informacji na stronie https://www.chantarelle.pl/

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *