Czy w kosmetykach znajdziemy buraki?

Każdy Polak od dziecka jest uczony, że buraki to samo zdrowie. Spożywamy je od najmłodszych lat w wielu różnych formach i różnych produktach. Ale czy wiemy, że nasz ulubiony krem do cery suchej również może zawierać wyciąg z buraka?

Ekstrakt z buraka posiada silne właściwości nawilżające. Cukry, węglowodany, sole mineralne, aminokwasy – one wszystkie znajdują się w tych warzywach. Związki zawarte w ekstrakcie z buraków zapobiegają odwodnieniu i wpływają na zachowanie równowagi naskórkowej. Dodatkowo niektóre z tych związków tworzą warstwę ochronną na skórze, w ten sposób zapobiegając i spowalniając utratę wody.

Z tego powodu ekstrakt z buraków jest godny polecenia w produkcji kosmetyków takich jak krem do cery suchej lub preparatów nawilżających do włosów. Właściwości nawilżające buraków to nie wszystko, ekstrakt z buraków jest w stanie również ograniczyć procesy starzenia się skóry poprzez jego właściwości antyoksydacyjne. Dzieje się tak dzięki obecnym w burakach betalainach, które mają silne właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne. W badaniach przeprowadzonych w 2010 roku przez dr Georgieva wykazano działanie antyoksydacyjne buraków. W innym badaniu, przeprowadzonym przez Pawłowa potwierdzono właściwości przeciwutleniające o bardzo wysokiej aktywności.

W ekstrakcie z buraków obecna jest również witamina C, która jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu jest to idealny składnik preparatów przeciwdziałających fotostarzeniu skóry. Witamina C wspólnie z witaminą E skutecznie ogranicza szkodliwe działanie promieniowania UVB. Natomiast wspólnie z kwasem L-askorbinowym działa, jako kofaktor w syntezie kolagenu w skórze. Witamina C jest niezbędna w procesie hydroksylacji proliny. To właśnie dzięki tym właściwościom ekstrakt z buraków jest świetnym dodatkiem do kosmetyków specjalistycznych takich jak krem do cery suchej, dojrzałej oraz wrażliwej.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *