Czy liczi leczy?

Liczi lub rzadziej spotykana nazwa – śliwka chińska to średniej wielkości wiecznie zielone drzewo należące do rodziny Sapindaceae. Czasami dorasta nawet do 20 m., ma naprzemianległe liście długie na 15-25 cm. Kwiaty są małe, zielonkawo-białe lub żółto-białe, usytuowane na szypułkach długich do 30 cm. Owocem jest pestkowiec z zewnątrz pokryty czerwoną, szorstką i niejadalną skórką, którą można łatwo usunąć. We wnętrzu znajduje się warstwa słodkiego, przezroczysto-białawego miąższu o strukturze przypominającej winogrono. W centrum miąższu znajduje się pojedyncze, brązowe nasionko podobne do orzeszka. Owoce dojrzewają od lipca do października, po 100 dniach kwitnienia.

Uważa się, że liczi pochodzi z Chin z prowincji Kwantung, gdzie uprawiano je przez 40 wieków. Rośnie ono bardzo ekstensywnie w całym rejonie swojego pochodzenia, a także w południowo-wschodniej Azji, Indiach, południowej Japonii, a ostatnio także w Kalifornii i na Hawajach, wilgotnych obszarach Australii i subtropikalnych regionach Afryki Płd. Liczi wymaga klimatu tropikalnego lub subtropikalnego, bez mrozów. Toleruje jedynie małe przymrozki do -4ºC, preferuje upalne, wilgotne i słoneczne warunki wzrostu. Najlepiej rośnie w dobrze drenowanej, lekko kwasowej glebie bogatej w substancje organiczne.

Owoce liczy są wykorzystywane w przemyśle spożywczym oraz w ostatnim czasie bardzo często jako jeden z głównych substancji aktywnych wielu kosmetyków takich jak: krem do skóry dojrzałej lub krem do skóry suchej. Najczęściej w przemyśle kosmetycznych wykorzystuje się olejek z ekstraktem z liczi, który pozyskuje się poprzez macerację owoców liczi w oleju słonecznikowym.

Liczi zawiera glukozyd zwany litchiozydem będący silnym przeciwutleniaczem, dlatego jest tak ważnym składnikiem wielu kosmetyków jak krem do skóry dojrzałej. Ponadto, znajdujemy tu kwas oleinowy, palmitynowy, palmitooleinowy i mirystynowy. Frakcja tłuszczowa nasion liczi zawiera wysokie stężenie witaminy E. Ze względu na obecność właśnie tak bogatej frakcji tłuszczowej krem do skóry suchej jest idealnym produktem, do którego należny dołączyć ekstrakt z liczi.

Więcej informacji na stronie https://www.chantarelle.pl

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *