Czy kosmetyki nawilżające są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Większość kobiet w ciąży, wie, że to, co umieszczamy w organizmie jest ważne dla dobrego samopoczucia ich rozwijającego się dziecka, czy to odpowiedni rodzaj białka, zbyt dużo kofeiny, lub niektóre rodzaje ryb. Ale wiele kobiet w ciąży nie zdaje sobie sprawy, że to co nakładamy na naszą skórę jest równie ważne jak to co jemy.

Większość z kobiet stosuje kremy nawilżające i balsamy do ciała nie myśląc o składnikach, które pokonują barierę skóry i są wchłaniane do naszego ciała. Wraz ze wzrostem dziecka w brzuchu, jest to istotny problem. Leslie Baumann, profesor dermatologii na Uniwersytecie w Miami potwierdza iż niektóre składniki wchłaniają się do krwioobiegu, zatem należy rozważyć stosowanie tego typu produktów. Dla wielu z nas krem nawilżający to podstawowa broń w walce ze starzeniem skóry.

Decydując się na jakikolwiek produkt pielęgnacyjny, a w szczególności np. krem nawilżający należy zwrócić uwagę na skład preparatu. Wiele składników może mieć negatywny wpływ na ciążę i zdrowie Twojego dziecka. Dobrym przykładem są retinoidy, które są powszechnie stosowane jako jeden z głównych składników kremu nawilżającego, poprawiają koloryt skóry, redukują zmarszczki oraz silnie nawilżają skórę. Retinoidy przyśpieszają produkcję kolagenu oraz elastyny zapobiegając pękaniu skóry. Mimo wszystkich zbawiennych funkcji reinoidów eksperci są zgodni, iż w czasie ciąży mogą być szkodliwe na płód zarówno retinoidy stosowane zewnętrznie jak i różne formy np. izotretinoiny stosowane w terapii przeciwtrądzikowej. Stosowanie tego typu preparatów powodują powstawanie wrodzonych wad płodu.

Jeżeli okazuje się, iż krem który stosujesz zawiera retinoidy nie panikuj, odstaw krem, małe stężenia w organizmie nie są w stanie uszkodzić płodu dziecka. Na rynku dostępne są produkty dedykowane dla kobiet w ciąży, które swobodnie możesz stosować.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *