Czy dieta wegeteriańska może wpływać na jakość naszej skóry?

Zadając to pytanie komuś, kto stosuje dietę wegeteriańską na pewno usłyszymy stanowcze stwierdzenie, że nie wpływa ona negatywnie na naszą skórę, a wręcz przeciwnie. Istnieje też powszechne przekonanie, że brak białek zwierzęcych w diecie nie szkodzi skórze. A jednak może czasami warto zastanowić się czy na pewno?

Zapytaliśmy eksperta dermatologii estetycznej z ponad 20-letnim stażem – „W mojej długoletniej praktyce, z całą pewnością dostrzegam różnicę w jakości skóry u osób przestrzegających diety wegeteriańskiej. U większości tych osób skóra jest zmęczona, o ziemistym wyglądzie, brakuje jej blasku. Podobna sytuacja ma miejsce u intensywnych palaczy. Oczywiście są wyjątki, zdarzają się osoby, które genetycznie w skórze mają bardzo wysokie poziomy białek odpowiadających za zdrowy wygląd. Nie neguję tego stylu żywienia, przedstawiam tylko swoje obserwacje”.

Dieta wegeteriańska składa się głównie z owoców, warzyw, ziaren, orzechów. Taka dieta może stanowić niewystarczające źródło białka, które jest głównym budulcem naszego organizmu, w tym też skóry. Białko jest niezbędnym składnikiem budulcowym kolagenu i elastyny, które nadają skórze jędrność i gładkość. Wielu wegetarian spożywa fasolę i soję jako główne źródło białka. Jednak białko, które pochodzi z ryb, drobiu i mięsa jest bardziej odpowiednie dla naszego organizmu. Wielu z nas żyje w przekonaniu, iż na przykład zabiegi w gabinecie kosmetycznym czy dobry krem do skóry mieszanej to główne sposoby dbałości o skórę, natomiast zapominamy o suplementacji skóry od środka.

Dobrze zbilansowana dieta jest konieczna dla zachowania zdrowia, jak i dobrego wyglądu naszej skóry. Jednakże dobrze zbilansowana dieta oznacza, że można jeść wiele produktów spożywczych z wielu źródeł, a nie tylko zwierzęcych.

Przeprowadzono badania na blisko 800-osobowej grupie osób o wpływie diety na jakość naszej skóry. Badanych podzielono na 4 grupy:

  • osoby na diecie wegeteriańskiej,
  • osoby często spożywające mięso,
  • osoby spożywające raz dziennie produkty typu „fast food”
  • osoby na zbilansowanej diecie, spożywające produkty z każdej grupy spożywczej w zbliżonych proporcjach.

Badania wykazały różnice w grupie „fast food” (gorsza kondycja skóry) i grupie „zbilansowanej” (lepszy stan skóry). Okazało się że grupa „mięsna” i „wegeteriańska” były na podobnym poziomie. Oznacza to, że rożne grupy produktów spożywane w umiarze przynoszą naszej skórze najwięcej korzyści. Zatem pamiętajmy, aby przestrzegać zbilansowanej diety, bogatej w białka, zdrowe tłuszcze i cukry. Pamiętajmy też o uzupełnianiu jej odpowiednio dobranymi produktami kosmetycznymi takimi jak krem do skóry mieszanej lub krem przeciwzmarszczkowy.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *