Cera naczyniowa i trądzik różowaty – wyniki badań

Problem cery naczyniowej i trądziku różowatego dotyka coraz więcej osób. Przypuszcza się, że w przypadku trądziku różowatego (Rosacea) może to być liczba nawet  10% całej populacji.  W kwestii cery naczyniowej (Couperose) nie wykonano badań na szeroką skalę, ale prawdopodobnie jest to kolejne 15% populacji. Problemy z kruchością naczyń krwionośnych ma natomiast prawie połowa dorosłych kobiet, co objawia się w pojedynczych popękanych naczynkach w okolicy nosa i policzków. Przyczyny powstawania cery naczyniowej oraz  trądziku różowatego są bardzo złożone. Generalnie dysfunkcja tkanek pojawia się na poziomie słabości naczyń krwionośnych z przyczyn genetycznych, zanieczyszczenia środowiska, nieodpowiedniej diety ubogiej w minerały oraz wielu innych czynników, które są zmiennymi w badaniach nad etiologią powstawania Couperose i Rosacea. Obecne hipotezy na temat powstawania trądziku różowatego wskazują na podłoże zapalne lub nerwice małych naczyń krwionośnych. Pierwszymi objawami są nadmierna wrażliwość skóry na zewnętrzne oddziaływanie jak temperatura, promieniowanie UVA/UVB czy dotyk. Ostatnie badania wykazały również związek pomiędzy występowaniem nużeńca, helicobacter pyliori(HP) oraz różnych grzybów na powierzchni skóry, a zachorowaniem na Rosacea, ale żaden z przebadanych czynników nie stanowił bezpośredniego i wystarczającego wyjaśnienia występowania zaburzeń.  Dużej poprawy nie przysznoszą również kuracje metronidazolem, izotretinoiną oraz antybiotykoterapie.

Suchość skóry, podrażnienia, alergie, napadowe czerwienienie się i rumieńce to codzienność osób borykających się z problemem cery naczyniowej. Bardzo widoczny rumień, bolesne krostki, grudki, teleangiektazje to kłopotliwe objawy trądziku różowatego. U mężczyzn dochodzi nawet do przerostu patologicznej tkanki łącznej tworząc  tzw. rhinophyma, który jest defektem estetycznym  nosa. Osoby cierpiące na Couperose i Rosacea odczuwają z tego powodu duży  dyskomfort, dlatego Chantarelle stworzyła linie dermokosmetyczne RED STOP Couperose & RED STOP Rosacea, które w maju 2009 stały się tematem przeprowadzonych badań aprobacyjnych.

Badania nad serią RED STOP

W badaniach uczestniczyło 25 probantów (kobiety i mężczyźni) w wieku od 26 do 57 lat, zakwalifikowanych przez lekarza dermatologa –  15 osób zaklasyfikowanych jako osoby z cerą naczyniową oraz  10 osób z cerą z trądzikiem różowatym.  Seria badawcza trwała 28 dni. Każdy z probantów poddany był tzw. „małej serii zabiegowej” czyli 4 zabiegom gabinetowym RED STOP z częstotliwością raz w tygodniu, a pomiędzy zabiegami każdy z probantów stosował w domu przez 28 dni odpowiednie dla swojej skóry dermokosmetyki Chantarelle  dla cery naczyniowej lub dla cery z trądzikiem różowatym. Wyniki pomiarów zmierzono przy użyciu atestowanej stacji badawczo-pomiarowej: kombajnem diagnostycznym do obiektywnych pomiarów własności skóry wyposażonym w sondy do pomiaru parametrów skóry: wilgotności, pigmentacji (melaniny) i zaczerwienienia oraz w kamerę do fotografii kolorowej umożliwiąjącą bezpośrednią analizę wybranych obszarów skóry oraz obrazów z paskowych testów nawilżenia  naskórka. Zabieg gabinetowy obejmował bazę zabiegu RED STOP czyli demakijaż emulżelem Anti-redness  gel-milk i Anti-Redness Tonic Isotonic Water przeznaczonymi do delikatnego oczyszczania skóry.  Następnie zastosowana została specjalnie opracowana mieszanina kwasuów azelainowego oraz PHA (laktobionowego i glukonolaktonu) ukierunkowana na pielęgnację cer naczyniowych, z rosacea i ekstremalnie wrażliwych – kwasy Red Stop PHA AzA 10% i 25% wraz z neutralizatorem Neutraliser Formula PHA-AzA Red Stop. Kwasy PHA są najnowszym odkryciem dermatologii estetycznej/kosmetologii pod kątem aplikacji w aktywnych procedurach dermokosmetycznych cer naczyniowych, teleangiektazji, zmniejszania widocznych skutków rosacea i nadmiernego czerwienienia się skóry o różnej etiologii. PHA są wielkocząsteczkowymi polihydroksykwasami delikatnie złuszczającymi martwe komórki naskórka a ich budowa umożliwia stworzenie specyficznej ochronnej warstwy na skórze co w efekcie daje działanie także silnie nawilżające. jednakże PHA działają przede wszystkim aktywnie uszczelniająco i wzmacniająco na naczynia krwionośne oraz zmniejszając widoczność zaczerwienienia skóry.

Każdy z zabiegów kończyła aplikacja odpowiedniego dla danej cery kremu na dzień z filtrami UVA/UVB  high SPF oraz składnikami takimi jak DNA Renover stymulujący renowację telomerów DNA, stabilną postać witaminy C w kompleksie z biotyną, izotoniczny kompleks biominerałów, Stress-Blocker czynnik obniżający poziom stresu skóry i ekstrakty roślinne o działaniu uspakajającym, przeciwzapalnym i antyrodnikowym /nawłoć, cytryna, ruszczyk kolczasty,  dziurawiec, rumianek, nagietek, lipa, chaber bławatek, ostropest, miłorząb japoński, vilcacora/.

Przed zabiegiem oraz po zabiegu mierzono odpowiednie parametry skóry oraz wykonywano zdjęcia wytypowanych jej fragmentów. Jako dwa najważniejsze parametry określenia działania preparatów  RED STOP do analizy wyników badania przyjęto zmierzone wartości nawilżenia oraz zaczerwienienia skóry. Poniżej zamieszczone wykresy pokazują skuteczność działania dermokosmetyków RED STOP stosowanych w domu w połączeniu z serią 4 zabiegów  gabinetowych. Na zakończenie serii badań aprobacyjnych RED STOP przeprowadzono anonimową ankietę  subiektywnej oceny  zadowolenia z otrzymanych efektów dermokosmetycznego programu pielęgnacyjnego. Ocena różnych czynników takich jak: ocena miękkości skóry, nawilżenia, zaczerwienienia, redukcji widoczności naczynek oparta była na 5-cio stopniowej skali  (1  minimum, 5  maksimum zadowolenia).

W grupie probantów z cerą naczyniową wskaźnik ten wyniósł 4,5 pkt-u, a  w grupie probantów z trądzikiem różowatym 4,35. Tak wysoka ocena zadowolenia z otrzymanych efektów w pełni potwierdza skuteczność i efektywność  zastosowanych surowców aktywnych, ich optymalność doboru oraz właściwe opracowanie procedury zabiegowej.

Pages: 1 2 3

You may also like...

1 Response

  1. 22 marca 2010

    […] kwas azelainowy, glukonolakton – cera z trądzikiem różowatym, cera naczyniowa – czytaj więcej>> […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *