Cera naczyniowa/couperose – charakterystyka i pielęgnacja

Skóra wrażliwa charakteryzująca się stałym lub napadowym czerwienieniem się, teleangiektazje oraz rosacea – trądzik różowaty to jedne z najczęstszych przyczyn wizyt u kosmetologa lub w gabinecie kosmetycznym. Na szczęście kosmetologia proponuje nowoczesne preparaty przeciw tym kłopotliwym dolegliwościom skórnym…

Etiologia powstawania nadwrażliwości skóry na czynniki zarówno zewnętrzne jak m.in. nagłe zmiany temperatury, jak i wewnętrznych o podłożu emocjonalnym i stresowym, nie zostało jak dotąd naukowo w pełni wyjaśnione. Naukowcy wskazują na niezdrowy styl życia , przemęczenie, stres, a nawet alkohol. Nagłe występowanie rumieńców może być spowodowane minimalnym nawet natężeniem „drażniącego” zjawiska i występować pod postacią stałego bądź napadowego czerwienienia się twarzy. Jest to dla niektórych osób poważny problem nie tyle zdrowotny, ile psychologiczny. Część kosmetologów i dermatologów przyjmuje w stosunku do tego przykrego problemu konserwatywną postawę, uznając go nie za krępującą przypadłość, tylko za wariant skóry zdrowej, który obecnie wyszedł z mody. Swoje stanowisko motywują faktem, że niegdyś skóra rumiana świadczyła o zdrowiu, panny rumieniły się przy kawalerach, co było elementem gry towarzyskiej, a kobiecie po prostu wypadało się rumienić.

Obecne badania genetyczne wykazują jednak, że jest to odstępstwo od normy i polega na zaburzeniach naczyniowo-ruchowych związanych z układem nerwowym wegetatywnym, które na szczęście można leczyć, umożliwiając osobom z wyjątkowo ciężkim przebiegiem tej przypadłości normalną egzystencję w społeczeństwie. Uciążliwe rumieńce najczęściej występują u ludzi młodych, ale problem zwykle przechodzi samoistnie wraz z wiekiem, oraz u osób w okresie przekwitania, gdzie trzeba zastosować specjalistyczną kurację wzmacniającą skórę od wewnątrz i od zewnątrz, rumieńce mają, bowiem tendencje do utrwalania się, przechodząc pod wpływem działania promieni słonecznych w liczne teleangiektazje. Trwałe rumienie wraz z licznymi teleangiektazkami mogą być także początkiem rosacea – trądziku różowatego.

Pages: 1 2

You may also like...

1 Response

  1. 1 lutego 2010

    […] Informacje na temat cery naczyniowej: Kliknij tutaj […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *