Skóra mieszana – charakterystyka i pielęgnacja

Skóra mieszana charakteryzuje się zakłóconą równowagą hydro-lipidową,  łączy w sobie cechy skóry tłustej i suchej. Często jest błędnie rozpoznawana jako skóra tłusta z uwagi na silne zaburzenia wydzielania łoju w strefie T. Problem znacznie się jednak nasila, jeżeli zamiast specjalnych kosmetyków do cery mieszanej użyjemy kosmetyków do cery tłustej, gdyż te jeszcze bardziej zaburzą równowagę skóry mieszanej.

Strefa T to skóra tłusta z nasilonym wydzielaniem sebum na czole, nosie i brodzie, błyszcząca, z zatkanymi porami, z tendencją do zaskórników i stanów zapalnych. Strefa sucha- policzki i szyja, na skutek niedoboru wydzielania sebum i braku ochronnego płaszcza lipidowego jest przesuszona, napięta, szorstka, nawet łuszcząca się, wrażliwa i skłonna do podrażnień.

Cera mieszana gorzej reaguje też na agresywne czynniki zewnętrzne /słońce, wiatr, zimno/. Na skutek braku nawilżenia skóra traci elastyczność i jędrność, a drobne zmarszczki są coraz bardziej widoczne. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków /np.odpowiednich wyłącznie dla skóry tłustej/ tworzy błędne koło, które dodatkowo nasila objawy i dyskomfort.

Jak rozpoznać cerę mieszaną?

Niestety, nie istnieje jedno uniwersalne narzędzie. Strefę cery suchej rozpoznajemy albo tradycyjnie po wyglądzie i dotykiem albo za pomocą specjalnego sebumetru, z którego wynik jednoznacznie rozstrzygnie czy mamy do czynienia ze strefą skóry suchej czy normalnej. Często może nam się bowiem subiektywnie wydawać, że nasza skóra jest sucha, a okazuje się,  że jej parametry są jednak w normie, a my popełniamy błąd w zakresie pielęgnacji (krem nawilżający na mróz lub tonik zawierający dużo alkoholu) i sami podrażniamy skórę. Drugi błąd polega na tym, że sądząc że mamy cerę tłustą używamy kosmetyków do tejże cery na powierzchni całej twarzy, co przesusza obszary cery normalnej poza strefą T.

Sebumetr z obrazem z kamery jest narzędziem używanym przez kosmetologów lub dermatologach, raczej istnieje małe prawdopodobieństwo zabadania parametrów skóry w gabinecie kosmetycznych. Kosmetyczki dysponują jednak specjalnymi bibułkami, które przyłożone do skóry wchłaniają sebum, dzięki czemu można ocenić poziom natłuszczenia. Nie jest to jednak niezawodne narzędzia. Strefa T zawsze bowiem jest bardziej „natłuszczona” od pozostałych partii skóry, po dużym wysiłku albo przy innych zdarzeniach może nastąpić przekłamanie wyniku.

Pielęgnacja cery mieszanej

Podstawowe zasady pielęgnowania cery mieszanej nie różnią się od pielęgnacji cery suchej i tłustej.

  • nie należy myć twarzy w twardej wodzie (twardość wody można poznać po szybkości osadzania się kamienia na armaturze łazienkowej, orientacyjnie: 1 dzień – woda bardzo twarda, 3-4 dni – woda twarda, więcej niż 10 dni woda raczej miękka)
  • powinno się również unikać wody silnie zażelazionej czyli powodującej na sprzętach łazienkowych „brunatne nacieki”
  • nie można stosować mydeł zbyt zasadowych oraz zawierających nadmiar detergentów
  • toniki nie mogą zawierać alkoholu, gdyż powoduje to zaburzenie równowagi lipidowej
  • do zmywania używać należy żeli i mleczek (płynnych emulsji), skórę należy tonizować regularnie
  • można stosować produkty ze składnikami antyseptycznymi
  • kremy powinny mieć konsystencję lekkiej emulsji nie powodującej przetłuszczanie się skóry
Pages: 1 2

You may also like...

1 Response

  1. 22 marca 2010

    […] kwas migdałowy – cera mieszana (kwas wprowadzany ultradźwiękami) – czytaj więcej>> […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *