Być jak marchewka, czyli kosmetyki z beta-karotenem

Beta-karoten to pomarańczowy pigment, dzięki któremu liczne owoce i warzywa mają charakterystyczny żywy, pomarańczowy kolor. Takimi warzywami są marchew, dynia i słodkie ziemniaki, które są jednocześnie najlepszym źródłem naturalnego beta-karotenu. Inne naturalne źródła to papaja, mango, melon, morele, pomidory, szpinak, jarmuż.

Dla wielu zastanawiające może się wydawać czemu na tej liście wymieniony został szpinak, przecież ma on intensywnie zielony kolor. Wynika to jednak z wysokiego stężenia chlorofilu, który maskuje pomarańczową barwę wynikającą z obecnego w nim beta-karotenu. Pomarańczowy barwnik, czyli beta-karoten należy do grupy karotenoidów. Karotenoidy są powszechnie znane ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Pewna cześć beta-karotenu w organizmie zostaje przekształcana w witaminę A, ważną dla wzrostu, naprawy tkanek i zdrowego wzroku. Beta-karoten, który nie zostaje przekształcony w witaminę A, działa jako przeciwutleniacz, związek, który pomaga ograniczyć przewlekłym uszkodzeniom skóry. Beta-karoten jest składnikiem niektórych produktów do pielęgnacji skóry typu anti-ageing, ale mogą go też zawierać kosmetyki na trądzik. Beta-karoten chroni przed uszkodzeniem słonecznym i pomaga wyrównać koloryt oraz jakość skóry. Jedno z badań wykazało, że miejscowe stosowanie beta-karotenu skutecznie usuwa melasme. Melasma najczęściej występuje na obszarach skóry, które są najwięcej wystawiane na działanie słońca. Są to zazwyczaj policzki, czoło, nos i podbródek i występuje ona częściej u kobiet.

Miejscowe stosowanie beta-karotenu wydaje się być bezpieczne, jeżeli jest ograniczone do ilości znajdujących się w produktach kosmetycznych takich jak kosmetyki na trądzik. Amerykański FDA klasyfikuje go jako produkt niskiego zagrożenia. Istnieją co prawda pewne obawy odnośnie tego barwnika jako suplementu spożywanego doustnie. Duże dawki mogą wówczas powodować zażółcenie skóry.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *