Arnica – syberyjskie dobro natury

Arnica, roślina o botanicznej nazwie Arnica Montana, jest częścią rodziny roślin astrowatych. Pochodzi z górskich regionów Syberii i Europy. Jest także powszechnie uprawiana na terenach Ameryki Północnej.

Kwiaty arniki zawierają karotenoidy (stosowane podczas tworzenia witaminy A w organizmie), flawonoidy (oferuje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne), laktony seskwiterpenowe (o właściwościach przeciwbakteryjnych), inulinę i tymol (o właściwościach antyseptycznych). Arnika znana jest ze swojego działania: moczopędnego (zmniejsza retencję wody), napotnego (zwiększa pocenie się), zmiękczającego (łagodzi i zmiękcza), pobudzającego (pobudza aktywność fizjologiczną), wykrztuśnego (zachęca do wydalenia śluzu) i regenerującego ( pomoc w gojeniu ran). Arnikę wykorzystuje się przede wszystkim w maściach i preparatach przeznaczonych do stosowania zewnętrznego, jak krem do cery atopowej. Najczęściej stosuje się ją w regeneracji skóry po uszkodzeniach mechanicznych. Arnika oferuje właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i właściwości regenerujące.

Arnika jest popularnym dodatkiem do leczenia urazów fizycznych obejmujących bóle mięśni, bóle stawów, zwichnięcia, siniaki pooperacyjne, drobne rany, bóle mięśni żołądka i zapalenie spowodowane przez ukąszenia owadów. Oprócz jej zastosowań leczniczych, arnika została wykorzystana w zabiegach mających na celu złagodzenie uczucia depresji i zaburzeń emocjonalnych. Spożywanie arniki może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Nadmierne spożycie doustne może prowadzić do osłabienia, zawrotów głowy, wymiotów, nieprawidłowości serca, podrażnienia żołądka, podrażnienia błon śluzowych i nerwowości.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *