Alternatywne kwasy – kwas alfa-liponowy

Kwas alfa-liponowy to przeciwutleniacz, który znajduje się w każdej komórce w naszym organizmie, jak również w pewnych produktach spożywczych. Jest on czasami określany jako „uniwersalny przeciwutleniacz”, ponieważ poddaje się „recyklingowi”. Inne przeciwutleniacze, takie jak witamina C, witamina E, glutation i koenzym Q10, tracą swoją zdolność do działania po wyłapaniu wolnych rodników. Dzięki potężnym właściwościom antyoksydacyjnym, nie zaskakuje, że kwas alfa liponowy jest przedmiotem wielu badań.

Wstępne badania wskazują, że może być on skuteczny w leczeniu cukrzycy, jaskry, chorób serca, udaru mózgu i niektórych rodzajów chorób zwyrodnieniowych mózgu. Kwas alfa liponowy posiada również korzyści dla stanu i kondycji naszej skóry. Jest nie tylko silnym przeciwutleniaczem, ale również skutecznym środkiem przeciwzapalnym. Stan zapalny może doprowadzić do uszkodzenia komórek skóry, które produkują kolagen i elastynę. W badaniu opublikowanym w British Journal of Dermatology, 33 kobiety zastosowały krem z 5% kwasem alfa-liponowym z jednej strony twarzy, a krem placebo na drugiej stronie twarzy. Nakładały te preparaty dwa razy dziennie przez okres 3 miesięcy. Na koniec okresu 12-tygodniowego, zaobserwowano znaczną poprawę szorstkości skóry i innych oznak starzenia się skóry po stronie leczonej kwasem alfa-liponowym. Ponadto, badania laboratoryjne wykazują, że kwas alfa liponowy zmniejsza zaczerwienienie skóry po ekspozycji na światło słoneczne, co sugeruje, że chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi ekspozycją na słońce.

Kwas alfa liponowy można znaleźć w produktach takich, jak kosmetyki z kwasami, kosmetyki oczyszczające, nawilżające, kremy do oczu i serumy. Niektórzy dermatolodzy również polecają kremy zawierające kwas alfa liponowy dla pacjentów po zabiegach laserowych. W przypadku wielu kremów ich skuteczność podważana jest ze względu na przenikalność produktu przez skórę. Ten problem nie dotyczy kwasu alfa liponowego. Ten kwas bardzo dobrze się wchłania. Niektórzy dermatolodzy zalecają kremy zawierające kwas alfa liponowy pacjentom w celu redukcji zmarszczek. Jest to alternatywa dla retinoidów, które powodują znaczące podrażnienie skóry, zaczerwienienie i złuszczanie. Jednakże niektóre osoby mogą odczuwać uczucie mrowienia, kiedy pierwszy raz zaczynają używać produkty zawierające kwas alfa liponowy.

Według badań przeprowadzonych w Brazylii, produkty, które zawierają kwas alfa liponowy mogą oferować korzyści podobne do tych, które daje nam kwas glikolowy – inny anti-agingowy składnik, jaki zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek i poprawia strukturę skóry. Dla osób, które mają wrażliwą skórę i są podatne na zaczerwienienia i podrażnienia, kwas alfa liponowy może być lepszym wyborem niż produkty zawierające kwas glikolowy – ze względu na jego właściwości przeciwzapalne. Korzystanie regularnie z produktów, które zawierają od 1 do 4% kwasu alfa-liponowego może poprawić szorstkość skóry, chronić przed uszkodzeniami słonecznymi i zmniejszyć widoczność zmarszczek i bruzd. Jest on mniej drażniący dla skóry wrażliwej niż produkty zawierające retinoidy lub kwas glikolowy.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *